Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Piyasalara Bakış

 

Değerli Müşterimiz,

Piyasalardaki güncel durumu sizin için özetledik.

Global piyasalarda Koronavirüs kaynaklı endişelerin paniğe dönüşmesi nedeniyle 2008 finansal krizinden bu yana görülen en sert satış ve dalgalanma sürecinden geçiyoruz.

Amerikan Merkez Bankası (FED) son 2 haftada iki kere olağanüstü toplantı yaparak faizleri toplamda %1,50 düşürdü ve %0'a indirdi. Ayrıca diğer global Merkez Bankaları ile koordineli bir şekilde Dolar likidite sağlayacaklarını açıkladı. FED'e ek olarak Avrupa, Japonya, İngiltere gibi büyük merkez bankaları da faiz indirimi ve parasal genişleme hamlesi ile krize müdahale ediyorlar. Piyasalarda işlem yapılan tüm enstrümanların satışına devam ediliyor. Güvence amaçlı elde tutulan altın bile nakit ihtiyacı nedeniyle satılıyor.

Gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarının 2008 global krizinden daha yoğun olduğu bu ortamda risk primindeki artış nedeniyle Türk varlıklarında yüksek değer kayıpları gözlemliyoruz.

Garanti Portföy, yüksek piyasa dalgalanmalarından en az etkilenebilecek seviyede fonlarımızı yönetmeye azami özen gösteriyor.

Son durumda Türkiye risk primi 2018 Ağustos seviyelerine çok yakın seviyelerde bulunuyor. Koronavirüs'ün Avrupa, ABD ve Türkiye'de yaratacağı etkinin boyutuna ilişkin belirsizlik azalana kadar da risk primi yüksek seyredecektir.

Virüsün etkisinin azalması ve böylece belirsizliğin de azalmaya başlamasıyla düşük faiz ortamında riskli varlıkların getirilerinin hızlıca toparlanmasını bekliyoruz. Bu süreye kadar yatırımcıların radikal fon değişikliklerinden kaçınmalarını tavsiye ediyoruz.

Piyasaları yakından takip etmeye devam ediyoruz, yeni fırsatlar oluştuğunda size haber vereceğiz.