Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Otomatik BES

01.01.2017 itibarıyla başlayan Otomatik BES dönemiyle; 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları, işverenleri tarafından, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olmasına bakılmaksızın otomatik olarak sisteme dahil ediliyorlar. 22.01.2022 tarihi itibarıyla ise; 45 yaşını doldurmuş kamu ve özel sektör çalışanları talep etmeleri halinde Otomatik Katılım Sistemi’ne dahil edilebiliyorlar.

ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya ve Şili gibi birçok ülkede de uygulanan Otomatik Katılım Sistemi ile çalışanlar, prime esas gelirlerinin %3'ü kadar katkı payı tutarını her ay işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik şirketine aktarıyorlar.

Otomatik BES’te herhangi bir işveren katkısı bulunmuyor; ancak %30 devlet katkısı bu sistemde de geçerli. Mevcut bireysel emeklilik sisteminde, bir kişinin sözleşme sayısına bakılmaksızın alabileceği en yüksek devlet katkısı tutarı, yıllık asgari brüt ücretin %30'u ile sınırlı. Otomatik BES'te ise yapılan yeni sözleşmenin devlet katkısı limiti, yalnızca bu sözleşme kapsamında değerlendiriliyor. Yani çalışanlar, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olsa bile yeni sistemdeki sözleşmelerinden aldıkları devlet katkısı tutarı bundan etkilenmiyor. Böylece, hem Otomatik BES sözleşmesinden hem de mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerinden ayrı ayrı devlet katkısı alınıyor ve sistemin devlet katkısı avantajından daha fazla yararlanılıyor.

Fon işletim gideri kesintisi dışında herhangi bir masraf alınmayan bu sistemde; çalışanlar, 2 aylık başlangıç dönemi içerisinde ödedikleri katkı payının tamamını geri alabilecek şekilde sistemden ayrılma hakkına sahip olurlar. Ancak, başlangıç döneminde sistemden ayrılmayan katılımcılar, hak ediş şartlarına* tabi olmak kaydıyla 1.000 TL'lik başlangıç devlet katkısı alacaklar.

Otomatik Katılım Sistemi'nin avantajları bunlarla da bitmiyor; 10 yıl ve 56 yaş şartını sağlayarak emeklilik hakkını kullanan ve toplu para almayarak en az 10 yıllık maaş alabileceği gelir sigortası alan çalışana, birikiminin %5'i kadar da ek devlet katkısı ödenecek.

*Devlet katkısı ve 1.000 TL başlangıç devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.

Neden Garanti BBVA Emeklilik?

  • Türkiye'nin en çok tercih edilen* emeklilik şirketi
  • Yüksek çağrı karşılama oranı olan ve kaliteli hizmet sunan Müşteri İletişim Merkezi
  • Hızlı ve kolay İnternet/Mobil deneyimi
  • İyi yaşam platformumuz Sağlıklı Yaşa etkinlik ve avantajları
  • Uzman kadrosu ve sektör tecrübesi
  • Garanti BBVA ile güçlü iş birliği ve teknolojik altyapısı

ve çok daha fazlası Garanti BBVA Emeklilik’te. 2,5 milyonu aşkın üyesi olan ailemize sizi de bekleriz.

Otomatik BES'te Devlet Katkısı ile Kazanmaya Devam Ediliyor!

Mevcutta bireysel emeklilik sisteminde sözleşmesi olup devlet katkısı alan çalışanlar, Otomatik BES’lerinden de ayrıca devlet katkısı alabilecek!

Başlangıç dönemi içinde sistemden ayrılmayan katılımcılara limite ek olarak 1.000 TL başlangıç devlet katkısı taahhüt edilecek ve hak ediş şartlarına** tabi olmak kaydıyla ödeme gerçekleştirilecektir.

10 yıl ve 56 yaş şartını sağlayarak emeklilik hakkını kullanan ve toplu para almayarak en az 10 yıllık maaş alabileceği gelir sigortası alan çalışana, birikiminin % 5'i kadar ek devlet katkısı ödenecek.

İlk 3 yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor. 3. yılın sonunda % 15'i, 6. yılın sonunda % 35'i, 10. yılın sonunda % 60'ı, emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

*Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 23.12.2022 verilerine göre Garanti BBVA Emeklilik, toplam BES katılımcı sayısında özel emeklilik şirketleri sıralamasında 1. sırada yer almaktadır.
**Devlet katkısı ve 1.000 TL başlangıç devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi