Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Otomatik BES

1 Ocak 2017 itibarıyla bireysel emeklilikte Otomatik BES dönemi başladı. Peki nedir bu Otomatik BES? Bu yeni uygulama ile artık 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları, işverenleri tarafından, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olmasına bakılmaksızın otomatik olarak sisteme dahil ediliyorlar.

ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, İtalya ve Şili gibi birçok ülkede de uygulanan Otomatik Katılım Sistemi ile çalışanlar, prime esas gelirlerinin %3'ü kadar katkı payı tutarını her ay işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik şirketine aktarıyorlar.

Otomatik BES’te herhangi bir işveren katkısı bulunmuyor; ancak %25 devlet katkısı bu sistemde de geçerli. Mevcut bireysel emeklilik sisteminde, bir kişinin sözleşme sayısına bakılmaksızın alabileceği en yüksek devlet katkısı tutarı, yıllık asgari brüt ücretin %25'i ile sınırlı. Otomatik BES'te ise yapılan yeni sözleşmenin devlet katkısı limiti, yalnızca bu sözleşme kapsamında değerlendiriliyor. Yani çalışanlar, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olsa bile yeni sistemdeki sözleşmelerinden aldıkları devlet katkısı tutarı bundan etkilenmiyor. Böylece, hem Otomatik BES sözleşmesinden hem de mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerinden ayrı ayrı devlet katkısı alınıyor ve sistemin devlet katkısı avantajından daha fazla yararlanılıyor.

Fon işletim gideri kesintisi dışında herhangi bir masraf alınmayan bu sistemde; çalışanlar, 2 aylık başlangıç dönemi içerisinde ödedikleri katkı payının tamamını geri alabilecek şekilde sistemden ayrılma hakkına sahip olurlar. Ancak, başlangıç döneminde sistemden ayrılmayan katılımcılar, hak ediş şartlarına* tabi olmak kaydıyla 1.000 TL'lik başlangıç devlet katkısı alacaklar.

Otomatik Katılım Sistemi'nin avantajları bunlarla da bitmiyor; 10 yıl ve 56 yaş şartını sağlayarak emeklilik hakkını kullanan ve toplu para almayarak en az 10 yıllık maaş alabileceği gelir sigortası alan çalışana, birikiminin %5'i kadar da ek devlet katkısı ödenecek.

*Devlet katkısı ve 1.000 TL başlangıç devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.

Neden Garanti BBVA Emeklilik?

  • Türkiye'nin en çok tercih edilen* emeklilik şirketi
  • Dünyanın en iyi çağrı merkezi
  • Hızlı ve kolay internet şube deneyimi
  • Sosyal yaşamı zenginleştiren Garanti BBVA Emeklilik Yaşa hizmeti
  • Uzman kadrosu ve sektör tecrübesi
  • Garanti BBVA ile güçlü iş birliği ve teknolojik altyapısı
  • Gelecek Koçları sizi hedefinize ulaştırmak için çalışır

Ve çok daha fazlası ile Garanti BBVA Emeklilik Otomatik BES döneminde de yanınızda. 1 milyonu aşkın üyesi olan ailemize sizi de bekleriz.

Otomatik BES'te Devlet Katkısı ile Kazanmaya Devam Ediliyor!

Mevcutta bireysel emeklilik sisteminde sözleşmesi olup devlet katkısı alan çalışanlar, Otomatik BES’lerinden de ayrıca devlet katkısı alabilecek!

Başlangıç dönemi içinde sistemden ayrılmayan katılımcılara limite ek olarak 1.000 TL başlangıç devlet katkısı taahhüt edilecek ve hak ediş şartlarına** tabi olmak kaydıyla ödeme gerçekleştirilecektir.

10 yıl ve 56 yaş şartını sağlayarak emeklilik hakkını kullanan ve toplu para almayarak en az 10 yıllık maaş alabileceği gelir sigortası alan çalışana, birikiminin % 5'i kadar ek devlet katkısı ödenecek.

İlk 3 yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor. 3. yılın sonunda % 15'i, 6. yılın sonunda % 35'i, 10. yılın sonunda % 60'ı, emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

*Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 20.12.2019 verilerine göre Garanti BBVA Emeklilik, bireysel emeklilik katılımcı sayısında 1. sırada yer almaktadır.
**Devlet katkısı ve 1.000 TL başlangıç devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi