Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Nasıl Emekli Olurum?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilmek için en az 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterlidir.

Emeklilik sisteminde 10 yıl kalıp, 56 yaşınıza geldiğinizde önünüzde birikiminizle ilgili birden fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Bizim ilk tavsiyemiz emekliliğinizi erteleyerek, birikiminize devam etmeniz olacaktır. Çünkü emeklilik yaşına geldiğinizde de, ödediğiniz tutarlar üzerinden devlet katkısı almaya devam edersiniz. Hem de artık bu devlet katkısının bir hak ediş dönemi olmadığı için, emekli olmaya karar verdiğiniz an tamamı sizin için kullanılabilir olacaktır. Örneğin emekliliğinizi bir yıl ertelediniz ve o sene 10.000 TL birikim yaptınız, ertesi sene emekli olmaya karar verirseniz hem getirisi ile birlikte 10.000 TL’nizi, hem de 3.000 TL devlet katkısını alacaksınız. Bu koşullar altında bireysel emeklilik sistemi (BES), en karlı yatırım aracına dönüşmektedir.

Emekli olmaya karar verdiğinizde ise birikiminizi belirli periyotlarda maaş olarak ya da toplu para olarak almayı seçebilirsiniz .

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde emekliliğe hak kazandığınızda, bu hakkınızdan esnek ve kapsamlı Emeklilik Gelir Planımız ile yararlanabilirsiniz.

Bu seçenekleri değerlendirmenin, yeri geldiğinde zor bir iş olduğunun farkında olduğumuz için, Garanti BBVA Emeklilik’ten emekliliğe hak kazanan her müşterimize, seçenekleri ile ilgili bilginin uzman temsilcilerimiz tarafından aktarılmasını sağlıyoruz.

Emeklilik Gelir Planı

Emekliliğe hak kazandığınızda, almak istediğiniz maaş tutarını ve emeklilik maaşı almak istediğiniz süreyi seçebilirsiniz. Tercihinize göre aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde maaş alabilir; isterseniz maaşınızı enflasyona endeksleyebilir, ara ödeme talep edebilirsiniz.

Emeklilik Gelir Planı'nda Sunulan Geri Ödeme Seçenekleri

Belirlenmiş Süre:

Bu ödeme seçeneğinde emeklilik maaşı alacağınız süreyi kendiniz belirleyebilirsiniz. Alacağınız ödeme tutarları yıllar itibarıyla fon getirilerinize göre değişiklik gösterebilir.

Belirlediğiniz süre veya ödeme periyodunu değiştirmeniz durumunda ise tarafınıza ödenecek yıllık maaş tutarınız tekrar hesaplanır.

Ayrıca dilerseniz, maaş tutarı üzerinden artış veya azalış talep edebilirsiniz.

Belirlenmiş Maaş:

Bu ödeme seçeneğinde almak istediğiniz emeklilik maaş tutarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Birikiminizi geri aldığınız süre, emeklilik fonlarınızın getirilerine göre değişiklik gösterebilir.

Sözleşme yıl dönümlerinizde, ödeme tutarının aşağıdaki seçeneklerden biri oranında artırılmasını sağlayabilir veya ödeme tutarında herhangi bir artış yapılmamasını tercih edebilirsiniz.

1. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE): Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl Aralık ayında açıklanan yıllık endeks artış oranıdır. Artış oranı olarak TÜFE seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı güncel TÜFE oranı kadar artırılır.

2. Maaş Değişim Oranı (Sabit Oran): Sizin belirleyeceğiniz yıllık artış/azalış oranıdır. Artış oranı olarak sabit oran seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı sizin tarafınızdan belirlenmiş olan sabit oran kadar artırılır ya da azaltılır.

3. Ödemeler TÜFE endeksi üzerine belirleyeceğiniz sabit bir artış veya azalış oranı ile de değişebilir. Artış oranı olarak TÜFE ile birlikte sabit oran seçilmiş ise, yıllık maaş tutarı güncel TÜFE oranı ve katılımcı tarafından belirlenmiş olan sabit oran toplamı kadar artırılır ya da azaltılır.

Beklenen Ömür:

Sözleşme başlangıç anında, katılımcının yaşı ve cinsiyeti esas alınarak kullanılacak parametreler doğrultusunda beklenen ömür süresi bulunur. Beklenen ömre ve ödeme periyoduna uygun olarak maaş ödeme tutarları belirlenir.

Sözleşme yıl dönümlerinizde fon getirilerinize, yaşınıza ve cinsiyetinize göre tespit edilen beklenen ömür esas alınarak ödeme ve ara ödemeler tekrar hesaplanır.

Ayrıca dilerseniz, maaş tutarı üzerinden artış veya azalış talep edebilirsiniz.

Ara Ödeme Tutarı

Geri ödeme seçeneğinde maaş ödemeleri dışında ara ödemeler yapılmasını da talep edebilirsiniz. Ara ödemeler sözleşme süresi boyunca olabileceği gibi, belirleyeceğiniz dönemlerde de yapılabilir.

Ödeme Dönemi ve Ödeme Şekli Bilgileri

Maaşınızı alacağınız dönemi tercihinize göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

Maaş ödemelerinizi aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde talep edebilirsiniz. Ara ödemelerinizi, yılda bir, iki, üç, dört veya altı kez yapabilirsiniz.Bireysel emeklilik sözleşmesi ödemeleriniz; belirttiğiniz banka hesabına yapılır. Tüm ödemeler TL olarak iş günlerinde yapılmaktadır. Geri ödemenizin tatil gününe denk gelmesi durumunda, ödeme ilgili tarihi takip eden ilk iş gününde yapılır.

Emeklilik Gelir Planı Haklarının Kullanımı

  • Birikimleriniz için yılda 12 kez fon dağılımını değiştirme, yılda 4 kez de emeklilik gelir planını değiştirme hakkınız vardır.
  • Ödeme dönemi veya ödeme tutarı değişikliğini yılda iki kez yapabilirsiniz.
  • Fon dağılımı ve plan değişikliği, maaş ödeme tutarı veya döneminin değişikliğini gerektiriyorsa, bu hak kullanılmış sayılır.
  • Ödeme günü değişikliğinde ise herhangi bir sınırlama yoktur.
  • Hakların kullanımına esas olan süre, emeklilik gelir planına geçiş tarihi esas alınarak belirlenir.
  • Sözleşme üzerinde endeks tipi değişikliği yapılması veya artış katsayısının değiştirilmesi durumunda, maaş ödeme tutarı değiştirilmiş olacağından bu hakkınız kullanılmış sayılır.
  • İstediğiniz zaman birikimlerinizi geri alabilirsiniz.
  • Vefat halinde toplam birikim, getiri üzerinden %5 kesinti yapılarak lehtarlara ödenir.
  • Emeklilik gelir planı sözleşmenizi başka bir şirkete veya başka bir şirketteki yıllık gelir sigortasına aktarabilirsiniz. Aktarım için sözleşme yürürlük tarihinden itibaren bir yıl geçmesi gerekir. Aktarım birikimlerin tamamını kapsayacak şekilde yapılır.

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi