Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde %30 Devlet Katkısı Dönemi Başladı!

BES’te Devlet Katkısı Nedir?
  • Her 100 TL’ye 30 TL devletten!

BES’te devlet katkısı oranı tam %30! Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı uygulaması sayesinde, sisteme yatıracağınız her katkı payının %30'u kadar ek bir tutar, sözleşmenize bağlı BES devlet katkısı hesabınızda biriktirilir. Örneğin, siz her ay 1.000 TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyorsanız, devlet de bunun üzerine 300 TL katkı sağlar ve birikim hesabınıza 1.300 TL olarak yansır.

• Üstelik, 2024 yılı içinde maksimum 72.009,00 TL’ye kadar devlet katkısı alma imkanınız bulunmaktadır. BES’te devlet katkısı 2024 yılı boyunca katkı payı ya da ek katkı payı ödemelerinizin toplamının 240.030,00 TL olması halinde, BES devlet katkısı hesabınızda ekstra 72.009,00 TL birikecektir.

  • Tüm TC vatandaşları faydalanabiliyor.

BES Devlet katkısı uygulamasından tüm TC vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri faydalanabiliyor. Eğer bireysel emeklilik sözleşmelerini kendi adınıza yaptırdıysanız bu avantajdan kendiniz, eğer bir yakınınız adına yaptırdıysanız , bu yakınınız devlet katkısından faydalanacaktır.

BES'te Yeni Düzenleme!

BES'le bugünden biriktir, seneye de devlet katkısı kazan!

Bu yılki BES ödemeleriniz 240.030,00 TL'ye ulaştığında 72.009,00 TL devlet katkısı alabilirsiniz. 240.030,00 TL üzeri tutarlar için 2025 yılının devlet katkısı limitinden faydalanabilirsiniz.

  • Yıl içerisinde BES ödemeleriniz üst limite ulaşsa dahi, ödeme yapmaya devam ettiğiniz takdirde, eklenecek devlet katkısı tutarı bir sonraki yıla aktarılır.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Hak ediş için en az 3 yıl sistemde kalmalısınız.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ilk 3 yıl içinde ayrılmanız durumunda maalesef BES devlet katkısı avantajından faydalanamıyorsunuz.

BES devlet katkısı ne zaman alınır?
  • 3’üncü yılın sonunda %15'ini,
  • 6’ncı yılın sonunda %35'ini,
  • 10’uncu yılın sonunda %60'ını,
  • Emekliliğe hak kazandığınızda ise devlet katkısının tamamını alabiliyorsunuz.

Emekli olduğunuzda elde edeceğiniz tahmini BES devlet katkısı tutarını Hesaplama Araçları sayfamızda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik müşterisiyseniz Garanti BBVA Emeklilik İnternet/Mobil'den devlet katkısı hak ediş durumunuzu takip edebilirsiniz.

1 Ocak 2013’te başlayan BES devlet katkısı uygulaması öncesinde sistemde olan katılımcılar daha da avantajlı!

  • 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunan katılımcılara 1 yıl,
  • 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunan katılımcılara 2 yıl
  • 10 yıldan fazla bulunan katılımcılara 3 yıl hak ediş süresi ekleniyor.

Sistemden erken çıkarsanız kesinti uygulanıyor.

Sistemden erken çıkmanız durumunda kesinti (stopaj), birikim toplamı üzerinden değil, sadece getiri üzerinden yapılıyor. Bu getiri; çıkış tarihindeki toplam birikiminizden, sisteme yatırdığınız toplam katkı payı ve BES devlet katkısı ana parasının* çıkarılmasıyla hesaplanıyor ve bu tutar üzerinden stopaj kesintisi uygulanıyor.

Stopaj kesintisi oranları;

  • 10 yıldan önce sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %15,
  • 10 yıl süreyle sistemde kalıp 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %10,
  • Emeklilik, vefat veya maluliyet sonucu sistemden çıkmanız durumunda getiri üzerinden %5'tir.
*Sistemde kaldığınız süreye bağlı olarak hak ediş oranlarınıza göre belirlenir

Birden fazla sözleşmeniz olması durumunda…

Birden fazla sözleşmeniz bulunuyorsa, hak kazanacağınız devlet katkısı, toplam katkı payınızın sözleşmeleriniz arasındaki dağılımına göre paylaştırılır. Örneğin; A sözleşmesine yılda 15.000 TL ve B sözleşmesine yılda 5.000 TL ödüyorsanız, toplam devlet katkısının %75'i A sözleşmesine, %25’i B sözleşmesine aktarılır.

İşverene vergi avantajı sağlıyor!

İşverenler, çalışanları için ödedikleri katkı paylarını, bu tutar ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmıyorsa, vergiden düşebilirler.

Birikiminiz EGM gözetiminde!

Bireysel emeklilik hesabınıza ödeme yaptığınızda, bu ödemeyle ilgili bilgi Emeklilik Gözetim Merkezi’ne (EGM) bildiriliyor ve EGM bu bilgiyi ilgili kamu kuruluşuna iletiyor. İlgili kamu kuruluşu ise devlet katkısını alt hesabınıza yatırıyor. Böylelikle devlet katkıları da yatırıma yönlendiriliyor ve bu tutarlar üzerinden de ekstra gelir elde etmiş oluyorsunuz.

Eşiniz veya çocuğunuz da faydalanabiliyor.

Eşiniz veya çocuğunuz adına yatırdığınız katkı payları üzerinden de %30 oranında devlet katkısı kazanırsınız. Bu tutar, katılımcı bazında belirlenmiş yıllık brüt asgari ücret tutarındaki sınır dahilinde ödenir.

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi