Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Aşağıdaki güvenlik önlemlerine dikkat ederek güvenliğinizi artırın!

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz bireysel emeklilik ve hayat sigortası işlemlerinin ve kişisel bilgilerinizin güvenli kalması bizim için büyük önem taşımaktadır. Garanti BBVA Emeklilik olarak, en yeni ve gelişmiş önlemleri sizin için sürekli takip ediyor ve en sıkı güvenlik standartlarını uyguluyoruz.

Ancak, lütfen unutmayın, bu uygulamaların yanı sıra sizin dikkat etmeniz gereken önemli noktalar da, güvenliğinizi sağlamak için çok önemli rol oynamaktadır.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki maddelere dikkat edin;

  • Güvenlik açısından alınması gereken en önemli önlem, kişisel bilgilerinizin ve size gönderilecek olan şifrenin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgiyi paylaşmamaktır.
  • Garanti Emeklilik, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre ve parola istemez.
  • Garanti Emeklilik e-posta yoluyla hiçbir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini talep etmez.
  • Farklı sayfaların yönlendirmelerini kullanmayın.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil’e her girmek istediğinizde e-posta aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfalarını kullanmayın; tarayıcınızın adres bölümüne www.garantibbvaemeklilik.com.tr yazıp, bu sayfadaki Bireysel İnternet butonuna tıklayın veya direkt olarak telefonunuza indirdiğiniz uygulamayı açın. Bu, phishing (olta) saldırılarına karşı en etkili önlemdir.

  • Halka açık bilgisayarlardan işlem yapmayın.

Başkalarına ait ve internet kafe gibi halka açık bilgisayarlardan bireysel emeklilik ve hayat sigortası işlemlerinizi hiç bir şekilde yapmamalısınız.

  • Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız dikkatli olun.

Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız, asla Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil açıkken bilgisayarınızın/telefonunuzun başından ayrılmayınız, parola ve şifrenizi sesli bir şekilde tekrar etmeyiniz.

  • Orijinal yazlım ve anti-virüs kullanın.

Anti-virüs yazılımları, sisteminizi virüslerden korur. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, anti-virüs yazılımlarının, sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, orijinal anti-virüs yazılımları kullanın ve düzenli olarak yeni yamaları ve sürümleriyle güncelleyiniz. İnternet'ten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır.

Anti-virüs programları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

  • Şifrenizi yazarken dikkat edin.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'ne giriş yaptığınız ekranlarda, parola ve şifre girişi alanlarında "*" işareti gözükmeli; rakam ve harfler gözükmemelidir.

  • En son işlem yaptığınız tarihi kontrol edin!

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'ne girdiğinizde, SMS Şifre ekranında "Son Hatalı Giriş" tarihinizi kontrol edin.

  • İşleminiz bittiğinde "Çıkış"ı kullanın.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'nde gerçekleştireceğiniz işlemler bittiğinde, İnternet ve Mobil Uygulamasısi'nden çıkmak için mutlaka "ÇIKIŞ" butonu kullanarak oturumunuzu sona erdirin.

Güvenliğinizle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

GÜVENLİK
Gizlilik Politikamız

Gizliliğinize önem veriyoruz;

Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş olarak müşteri memnuniyeti ve güvenliği odaklı hizmet anlayışımızla, işbu Garanti BBVA Emeklilik Kurumsal web sitesi www.garantibbvaemeklilik.com.tr, Garanti BBVA Emeklilik İnternet ve Garanti BBVA Emeklilik Mobil Uygulaması’de (bundan sonra “Web Sitesi” olarak ifade edilecektir.) vermiş olduğunuz bilgilerin gizliliğini korumak amacıyla aşağıda belirtilen temel kuralları benimsiyoruz.

  • Web Sitemiz'den yalnızca bireysel emeklilik ve hayat ürün başvurusu ve bilgi güncelleme/takibi amaçlı bilgi girişi yapılmaktadır.
  • Web Sitemiz'e girilen bilgilerin güvenliği açısından sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır.
  • Müşterilerimizin Web Sitemiz'e bireysel emeklilik ve hayat ürün başvurusu ve bilgi güncelleme/takibi amaçlı girmiş oldukları bilgiler diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez. Müşterilerimizin bizimle paylaştığı bilgilere izinsiz ulaşım, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. personeli dahil olmak üzere kısıtlanmıştır.
  • Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.sözkonusu bilgileri müşterilerin onayı dışında ya da yasal bir yükümlülük altında bulunmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacaktır.
  • Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.bu bilgileri sadece gerekli yetkiler ve yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklayabilecektir. Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.'nin tabi olduğu düzenleyici kurumlar ve/veya yasama, yürütme organ ve mercileri müşteri bilgilerinin açıklanmasını istediğinde, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. bu bilgileri yalnızca gerekli yetkiler çerçevesinde açıklayacaktır.
  • Web Sitemiz diğer web sitelerine link vermektedir. Gizlilik Politikamız'da yer alan taahhütlerimiz sadece web sitemiz içerisinde geçerlidir ve diğer web sitelerini kapsamamaktadır. Web Sitemiz'den link ile gidilecek diğer web sitelerindeki kullanım ile ilgili o sitelere ait gizlilik güvencesi ve kullanım şartları geçerlidir. Web sitemizden reklam, banner, içerik maksatlı veya başka bir maksat ile geçilen diğer web sitelerinin bilgi kullanımı, etik ilkeleri, gizlilik prensipleri, nitelik ve servis kalitesi ile bu sitelerde oluşabilecek herhangi bir maddi / manevi zarar ve kayıplardan Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. sorumlu değildir.
  • Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş., destek hizmetler almak amacıyla farklı kuruluşlarla çalışılması durumunda, bu firmaların şirketimizin gizlilik standartlarına ve şartlarına uymalarını sağlayacaktır.
  • Web sitemizde yer alan bilgi, materyal ve bunların düzenlenmesi konusundaki telif hakları, Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.'ye aittir. Web Sitemiz'in içerdiği üçüncü sahıslara ait materyaller dışında kalan bilgi ve materyallere dair tüm telif hakları, tescilli marka, patent, entelektüel ve diğer mülkiyet hakları şirketimizde saklıdır.
  • Müşterilerimizin kişisel bilgilerinin gizliliğini korumak amacıyla şirketimizde sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır. Ek olarak bilgi alınmak istenen konularda şirketimize danışmakta tereddüt etmeyiniz.

Saygılarımızla, 
Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş.

Kişisel Bilgilerin Korunması

Değerli müşterilerimiz,

Özel hayatınızın gizliliğine saygı duyuyor ve önem veriyoruz.

Bu nedenle, temel hak ve özgürlüklerinizi korumak amacıyla yürürlükte olan kanun* kapsamındaki kişisel verilerinizin kullanımı ve korunması ile ilgili haklarınız hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Genel Kanun Kapsamı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. olarak “Veri Sorumlusu” sıfatıyla anılıyoruz. Kanun kapsamında, Veri Sorumlusu olarak kişisel verilerinizi elde etmemiz, kaydetmemiz, saklamamız, güncellememiz, sınıflandırmamız, mevzuatın izin verdiği üçüncü kişilerle paylaşmamız veya onlara devretmemiz gibi işlemler “veri işleme” olarak kabul edilmektedir.  

Kişisel Verilerinizi Neden ve Ne İçin Kullanıyoruz? **

Kişisel verileriniz;

  • Sigortacılık Kanunu, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Hakkında Kanun, Bankacılık Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Türk Medeni Kanunu ve diğer mevzuat kapsamında size sunabileceğimiz hayat sigortacılığı ve bireysel emeklilik ürün ve hizmetlerinde kullanmak,
  • Yaptığınız işlemlerde bilgilerinizi tespit edebilmek için kimlik, adres ve gerekli diğer bilgilerinizi kaydetmek,
  • İhtiyaçlarınız doğrultusunda talep ettiğiniz ürün ve hizmetlerimizi sunmak,
  • Sizinle paylaşmamız gereken önemli bilgileri iletişim bilgileriniz üzerinden iletmek,
  • Sigorta ve bireysel emeklilik ürünlerinde talep edilen değişiklikleri yapmak, risk değerlendirmesi yapmak, tazminat başvurularını sonuçlandırmak, Şirketimiz veya acentelerimizle ihtilaflarınızı çözüme ulaştırmak ve ilgili bilgi ve belgeleri ilgili yerlerden temin etmek ve ilgili makamlara iletmek, ürün ve hizmetlerimizle ilgili yükümlülüklerimizi ifa etmek, ödeme fon ve portföy yönetimi işlemlerini tamamlamak, internet ve mobil işlemlerini tamamlamak,
  • Kağıt üzerinde, sözlü veya elektronik (internet/mobil bankacılık vb.) ortamlarda işlemlerinizi tamamlayabilmeniz için gerekli tüm kayıt ve belgeleri düzenlemek,
  • T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sigorta Tahkim Komisyonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) gibi bilgi verme yükümlülüğümüz olan kamu kurumlarınca istenilen bilgileri saklamak, raporlamak ve bu kurumları bilgilendirmek,
  • İzniniz olması durumunda, mevzuat kapsamında yer alan ve Şirketimizle müşteri olma amacınız dışında kalan ürün ile hizmetlerimizin sunulmasında kullanmak, size özel ürün/hizmet/teklif faaliyetlerini planlamak ve hayata geçirmek, ürün, hizmet, çalışma modeli teklifleri gerçekleştirmek, profilleme, segmantasyon, Şirket içi hedef yaratma, skorlama, risk analizi, müşteri ilişkileri yönetimi, Şirket içi performans takibi ile analiz çalışmalarında kullanma, istatistiki çalışmalar, Şirketimiz hizmet sunma modellerinin dizaynını gerçekleştirmek, pazar araştırması yapmak;
  • İşyerinde güvenlik uygulamaları nedeniyle bölge müdürlüğü ve genel müdürlük binalarımızda kamera görüntülerini kaydetmek,
  • Kurumsal sürdürülebilirlik, kurumsal yönetim, stratejik planlama ve bilgi güvenliği süreçlerimizi planlamak, denetlemek ve hayata geçirmek,
  • İdari, hukuki yükümlüklerimizi ve sizinle imzaladığımız sözleşmelerimizin gereğini yerine getirmek için işlenmektedir.

Kişisel Verilerinizi Kimlerle Paylaşıyoruz?

Sigortacılık Kanunu, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Hakkında Kanun, Bankacılık Kanunu ve mevzuatta izin verilen kişiler, kuruluşlar, finansal kuruluş olarak sayılan kurumlar ve diğer üçüncü kişiler, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, BDDK, SPK, TCMB gibi kamu tüzel kişileri, ana hissedarımız ve bağlı ortaklıklarımız (Örneğin T. Garanti Bankası A.Ş., Achmea N.V., Eureko Sigorta A.Ş., Garanti Konut Finansmanı Danışmanlık Hizmetleri A.Ş., Garanti Faktoring A.Ş., Garanti Finansal Kiralama A.Ş., Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş., Garanti Bilişim Teknolojisi ve Ticaret T.A.Ş.,  Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve Garanti Portföy Yönetimi A.Ş.) aracı veya acentemiz olan kuruluşlar, reasürans kuruluşları, faaliyetlerimizi yürütmek için hizmet aldığımız veya iş birliği yaptığımız program ortağı kuruluşlar ve yurt içi veya yurt dışı sigorta, reasürans ve bireysel emeklilik şirketleridir.

Kişisel Verilerinize Nerelerden Ulaşabiliriz?

Kişisel verileriniz Genel Müdürlük, Bölge Müdürlükleri, Acenteler, Acentelerin hizmet verdiği tüm kanallar (ATM, kiosk, internet, müşteri iletişim merkezi vb), Şirket internet uygulaması, Şirket mobil uygulaması ve müşteri iletişim merkezi gibi bilumum dijital kanallar aracılığıyla sözlü, yazılı veya elektronik ortamlarda toplanabilir.

Çerezler ve Benzeri Teknolojiler Vasıtasıyla Topladığımız Kişisel Veriler

Şirketimiz web sitesinde, sitedeki gezintinize dair bilgileri derleyen ve esas amacı web sitesi deneyiminizi daha faydalı hale getirmek olan çerez adı verilen bilgi dosyalarını kullanmaktayız. 

Çerezler, ziyaretçinin web sitesindeki gezintisini kaydeder, ziyaretçiye hangi reklamın, hangi sıklıkla gösterilebileceğine karar verir, reklamın etkisini ve ziyaretçinin tepkilerini analiz eder. 

Kanun Kapsamındaki Haklarınız Nelerdir?

Dilediğiniz zaman Şirketimize başvurarak kişisel verilerinizin;

  a)       İşlenip işlenmediğini, işlenme amacını ve amacına uygun kullanıp kullanılmadığı öğrenebilir ve işlenmiş ise bu konuda bilgi isteyebilir,

  b)       Kanun’a uygun olarak yurt içinde ve yurt dışında bilgilerinizin paylaşıldığı üçüncü kişileri öğrenebilir.

  c)       Bilgilerinizin eksik ya da hatalı işlendiğini düşünüyorsanız düzeltilmesini isteyebilir,

  d)       Kanunun 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde bilgilerinizin silinmesini ya da yok edilmesini talep edebilir,

  e)       Bilgilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere (c) ve (d) bentlerinde belirtilen taleplerinizin bildirilmesini ve aynı işlemleri gerçekleştirmelerini isteyebilir,

  f)        Bilgilerinizin, otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz edebilir veya kanuna aykırı olarak kaydedildiğini veya kullanıldığını düşünüyorsanız ve bu sebeple zarara uğramışsanız zararın giderilmesini isteyebilirsiniz.

Bu amaçlarla yaptığınız başvurunun ek bir maliyet gerektirmesi durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifedeki ücret tutarını ödemeniz gerekebilir. Başvurunuzda yer alan talepleriniz, talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç 30 (otuz) gün içinde sonuçlandırılacaktır.

Kanun kapsamındaki haklarınızdan yararlanmak için başvurularınızı yazılı olarak Genel Müdürlüğümüze, Bölge Müdürlüklerimize, acentelerimize veya KEP üzerinden Şirketimize iletebilir, detaylı bilgi almak için  Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İyi günler dileriz.

 *6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("KVKK")

** Şirketimiz kişisel veri envanter çalışmasında değişiklik oldukça bu bilgilendirmemiz güncellenecektir.

Uygulama İzinleri

Konum

 • -Yaklaşık konum (network tabanlı)
 • -Konum (GPS and network tabanlı)

 

Telefon

 • -Telefon numarası arama
 • -Telefon statusu görüntüleme

 

Fotoğraf/Medya/Dosya

 • -USB bellek içeriği görüntüleme

 

Bellek

 • -USB bellek içeriği görüntüleme

 

Kamera

 • -Fotoğraf ve video çekme

 

Cihaz Kimliği ve Çağrı Bilgileri

 • -Telefon statüsü görüntüleme
 •  

Diğer

 • -Internet data kullanımı
 • -Ağ bağlantısı görüntüleme
 • -Tam ağ erişimi
Phishing Saldırıları

Phishing (Olta) Saldırıları, çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalardır.

Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, bireysel emeklilik sözleşmenize ve hayat sigortası poliçelerine ait bilgiler, kart bilgileri, kart şifreleri, Garanti BBVA Emeklilik İnternet parolası ve kişisel bilgileriniz daha sonra zararınıza kullanmak için istenebilir. Garanti BBVA Emeklilik'ten gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz. Garanti BBVA Emeklilik, e-posta yoluyla hiç bir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır, müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.

Yönlendirildiğiniz internet sitelerinin Garanti BBVA Emeklilik'e ait olup olmadığını kontrol edebilmeniz için adres çubuğunuzda beliren Güvenlik Sertifikası bilgisini kontrol edebilirsiniz. Güvenlik Sertifikaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Türkiye Bankalar Birliği ve diğer resmi kurumlar tarafından yayınlanan güvenlik duyuruları için tıklayın.

Sahte e-posta ve phishing örnekleri için tıklayın.

Phishing saldırıları e-posta ile yapılabildiği gibi farklı iletişim metotları ile de yapılabilir. Telefonla sizi arayarak kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı gibi tanıtan dolandırıcılar olabilir. Sizden kartınızın üzerinde yazan herhangi bir bilgiyi, kartınızın şifresini ya da size sms ile gelen şifreleri soran şahıslara inanmayın. Kritik kart bilgilerinizi banka personeli de dahil hiç kimse ile paylaşmamalısınız. Son dönemlerde kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı şeklinde tanıtan dolandırıcıların hedeflerindeki kişilerden para istedikleri ve kişileri çeşitli bankacılık kanalları üzerinden kendilerine para göndermeye ikna etmeye çalıştıkları bilinmektedir.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki maddelere dikkat edin;

  • Size gönderilen e-posta'nın kimden geldiğinden ve doğruluğundan mutlaka emin olun.
  • Tanımadığınız kişi ya da kurumlardan gönderilen e-postaların içerisinde bulunan linkleri tıklamayın, ekleri bilgisayarınıza yüklemeyin.
  • E-posta aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfa linklerini kullanmayın.
  • Erişmek istediğiniz web sayfasının adresini tarayıcınızın adres satırına kendiniz yazın.
SMS ile Giriş

"SMS ile Giriş Şifresi" uygulaması, Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil girişlerinizde "Tek Kullanımlık Şifre"lerinizin size SMS ile iletilmesi işlemidir. Bu uygulama çerçevesinde gönderilen tüm kısa mesajlar ücretsizdir.

Kayıtlı cep telefonu numaranıza gelen tek kullanımlık şifrelerinizi, Garanti BBVA Emeklilik Bireysel İnternet'e girişlerinizde müşteri numarası veya kimlik numaranız ile emeklilik parolası bilgilerinizi girdikten sonra açılacak olan ekranda "SMS Şifresi" alanına girebilirsiniz.

"SMS ile Giriş Şifresi" kullanırken:
  • Her girişinizde sadece bir kez "SMS Şifresi" kullanmanız yeterlidir.
  • Eğer şifreniz size 3 dakika içinde ulaşmazsa, telefonunuzun mesaj hafızasının dolu olmadığından ve kapsama alanı içinde olduğundan emin olup, yeniden şifre talep edebilirsiniz.
  • Eğer sistemimizde kayıtlı güncel bir telefon numaranız yoksa lütfen 444 0 336 Müşteri İletişim Merkezimizi arayın.
SIM kartınızı değiştirdiyseniz;

SIM kartınızı değiştirmeniz durumunda güvenliğiniz için tek kullanımlık şifre içeren SMS'ler bloke edilmektedir.

Yeniden SMS ile tek kullanımlık şifre almak için 444 0 336 Müşteri İletişim Merkezimizi arayın.

Yurt Dışına SMS gönderimi:

SMS ile Giriş Şifresi yurt dışına da gönderilmektedir

Bu uygulamada kullanılan SMS'lerin özellikleri:
  • Normal SMS'lerden çok daha hızlı ve saniyeler içinde alıcısına ulaşır.
  • İçerikleri bütünüyle gizlidir, sadece alıcı telefon üzerinde görüntülenir.
  • 3 dakika içinde alıcısına ulaşmayan "Giriş Şifreleri"nin gönderimi iptal olur ve bir daha alıcısına ulaşmaz.

Tüm sorularınız için 444 0 336 Müşteri İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

Güvenlik Resmi

Garanti BBVA, İnternet / Cep Bankacılığı müşterilerini hedefleyen saldırıların başında gelen phishing (olta) saldırılarını engellemek amacıyla Güvenlik Resmi uygulamasını geliştirdi.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'ni ilk ziyaret ettiğinizde sistem size sekiz resim sunarak bunların arasından birini seçmenizi ister ve seçtiğiniz resim sizin "güvenlik resminiz" olur.

  • Güvenlik resminizi İnternet/Mobil'e her girişinizde parola adımından sonra görürsünüz.
  • Bu uygulama sahte sitelerde işlem yapmanızı engellemek için geliştirilmiştir.
  • Eğer güvenlik resminizi göremezseniz ya da farklı bir resim ile karşılaşırsanız bu durumu işlem yapmadan, 444 0 336 Müşteri İletişim Merkezimizi arayın.
İnternette Güvenlik

İnternette güvenliğinizi sağlayın, Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'i gönül rahatlığıyla kullanın.

Bir bilgisayara izinsiz erişim için 2 temel yol vardır:
  • En kolay yol bir dosyanın içine virüs programı saklamaktır. Siz bu dosyayı bilgisayarınıza kopyaladığınızda veya e-posta ekinden açıp çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınıza bulaşır. Virüsler genellikle uygulama (.EXE) dosyalarında saklanır. Ancak macro virüsü .DOC, .XLS, .PPT dosyaları gibi ofis programlarının içinde de saklanabilir. İki virüs tipi de sisteminize zarar verebilir veya bilgisayarınızdaki ya da ofis ağınızdaki gizli bilgilerinizin kopyalanmasına neden olur. Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu %100 güvenmediğiniz sitelerden program indirmemek, bu programları kullanmamak ve tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen e-postalarda ekli olan dosyaları açmamaktır.
  • İzinsiz erişimin diğer bir yolu, bilgisayarınıza aktif web içeriği kullanarak ulaşmaktır. ActiveX ve Java normalde interaktif içerik sağlamak için kullanılan teknolojilerdir, ancak zaman zaman kötü amaçlarla da kullanılabilirler. Tarayıcınızı ayarlayarak bu içeriğin PC'nize veya ağınıza zarar verme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.
Güvenlik Alanları

Bilgisayarınızı zararlı içeriklerden korumanın anlamı, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki zararlı içeriği etkisiz kılmak veya en azından bu tehdide karşı sizi uyarmaktır. Tarayıcınızda farklı güvenlik seviyeleri tanımlayabilirsiniz. Bu güvenlik alanları sayesinde, aktif içerik kullanımı ve güvendiğiniz sitelerden dosya indirme konusunda problem yaşamaz ve kesintisiz sörf yapabilirsiniz.

İlk programı kurduğunuzda mevcut ayarlarla internet üzerindeki bütün sayfaları görüntüleyebilirsiniz ancak siteleri güvenilir ve kısıtlanmış olarak ayırmanız gerekmektedir.

Tarayıcı geliştiren şirketlerle paralel olarak kötü niyetli yazılım geliştiren kişi ve gurupların sürekli faaliyet halinde olduğunu unutmamalısınız. Yeni çıkan güvenlik zafiyetlerine karşı alınan en güncel tedbirlere sahip olmak için tarayıcınızın güncelliğini belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Garanti BBVA Emeklilik Bireysel İnternet'e geçerli ve güncel güvenlik standartlarına sahip olan tüm tarayıcılarla sorunsuz bir şekilde bağlanabilir, tüm bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle eski bir sürüm kullanıyorsanız lütfen yazılımcı firmaların resmi sitelerinden güncelleyin.

Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Microsoft Internet Explorer resmi sitesi için tıklayın.

Google Chrome resmi sitesi için tıklayın.

Mozilla Firefox resmi sitesi için tıklayın.

Apple Safari resmi sitesi için tıklayın.

Opera resmi sitesi için tıklayın

Bazı web siteleri siz buraları ziyaret ettiğinizde sizin hakkınızda bilgi toplar ve bu bilgileri bilgisayarınızda bir text dosyasında tutarlar. Bu dosyalara "Tanımlama Bilgisi" (Cookie) denir. Bu dosya, ziyaret ettiğiniz siteler ve bu sitelerde doldurduğunuz formlardaki bilgilerden oluşur.

Cookie'ler virüs yaymak için kullanılamazlar. Ancak siz bu tür bilgilerin bilgisayarınızda tutulmasını istemiyor olabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde var olan "Tanımlama Bilgisi" kullanımını güvenlik ayarları vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Güvenlik ayarlarınızı Tools (Araçlar) altındaki Internet Options (İnternet Seçenekleri) penceresinden Privacy (Gizlilik) adımını seçerek yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden Garanti BBVA Emeklilik İnternet, Mobil Uygulamasısi, iGaranti, e-Trader ve diğer banka dijital kanallarımıza erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğunu unutmayın.

Güvenliğinizi her zaman düşünüyoruz. Garanti BBVA'da güvenlik; altyapı güvenliği ve veri trafiğinin güvenliği olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir.

Faydalı Linkler

İnternet kullanırken karşılaşabileceğiniz güvenlik açıklarını kapatmak ve bilgisayarınıza gelebilecek saldırılara karşı korunabilmek için bazı yardımcı programların sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. "Internet Security, Personal Firewall, Anti Virus, Anti Trojan" gibi isimlerle adlandırılan bu yardımcı programları indirebileceğiniz bazı web adreslerini buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil sunucusu sertifikaları, kullanıcıların sahtecilik amaçlı siteleri güvenli sitelerden daha kolay ayırt etmelerini sağlamak için kullanılmaktadır.

Güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, ® Extended Validation(EV) SSL Sertifikası sayesinde, Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil'ne girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecek ve garantibbvaemeklilik.com.tr'nin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer sitenin sahte bir site olduğu daha önceden tespit edilmişse, adres satırı kırmızıya dönüşür.

Bazı tarayıcılar bu sertifikayı tanır fakat sunduğu özelliklerden faydalanamazlar, yani bu tarayıcılarda yeşil adres satırı özelliği bulunmaz.

Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Tarayıcınızın güncel olmasını tavsiye ediyoruz. Firmaların resmi sitelerinden, tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz.

SSL Sertifikası nedir?

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.