Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Ortaklık Yapımız

Ortaklarımız Nispi Payı (%)
(Yıllık)
Mutlak Payı (TL)
T. Garanti Bankası A.Ş. 84,91 424.566.290
Achmea B.V. 15,00 75.000.000
Eureko Sigorta AŞ. 0,09 433.710
TOPLAM 100 500.000.000
 
 

21 Haziran 2007 tarihinde, Avrupa’nın en büyük sigorta şirketlerinden Eureko B.V. (Achmea), 100 milyon Euro karşılığında %15’lik hissemizi satın aldı. Türkiye sigortacılık sektöründe daha önce benzeri olmayan bir şirket değerini işaret eden bu satın alma, pazar payı büyüme hızımızın, potansiyelimizin ve karlılığımızın açık bir göstergesidir.

Garanti BBVA

1946 yılında Ankara’da kurulan Garanti BBVA, 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 356,3 milyar TL ulaşan konsolide aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası konumundadır.

Kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet gösteren Garanti BBVA; Hollanda ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerinin yanı sıra hayat sigortası ve bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring, yatırım ve portföy yönetimi alanlarında önde gelen finansal iştirakleri ile entegre bir finansal hizmetler grubudur. 31 Aralık 2017 itibarıyla yurt içinde 937 şube, Kıbrıs’ta 7, Malta’da bir olmak üzere yurt dışında 8 şube, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilcilik, üstün teknolojik altyapıya sahip 5.003 ATM, ödüllü Çağrı Merkezi, mobil, internet ve sosyal bankacılık platformlarından oluşan çok kanallı dağıtım ağına sahip Garanti BBVA; 19 bin çalışanı ile 15 milyonu aşan müşterisinin her türlü finansal ihtiyacına cevap vermektedir.

Tüm paydaşlarına değer yaratarak sürdürülebilir büyüme sağlamak hedefiyle ilerleyen Garanti BBVA stratejisini; müşterilerine karşı her zaman “şeffaf”, “anlaşılır” ve “sorumlu” bir yaklaşımla, ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmek ilkeleri üzerine yapılandırmaktadır. Sahip olduğu yetkin ve dinamik insan kaynağı; benzersiz teknolojik altyapısı; benimsediği müşteri odaklı hizmet yaklaşımı; kaliteden ödün vermeden sunduğu inovatif ürün ve hizmetleri, Garanti BBVA’yı Türk bankacılık sektöründe lider bir konuma taşımaktadır.

Kurumsal yönetim alanındaki en iyi uygulamaları kendine örnek alan Garanti BBVA'nın ana hissedarı %49,85 pay oranı ile Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA)’dır. Hisseleri Türkiye’de, depo sertifikaları İngiltere ve ABD’de işlem gören Garanti BBVA'nın Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı 31 Aralık 2017 itibarıyla %50,07 oranındadır. Garanti BBVA, dinamik çalışma modeli, yenilikçi ürün ve hizmetlerine entegre ettiği öncü teknolojisiyle fark yaratmaya ve müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir.

Garanti BBVA'nın, müşterilerine sunduğu kişiselleştirilmiş çözümlerin ve zengin ürün yelpazesinin 285,5 milyar TL değerinde nakdi ve gayri nakdi kredi portföyüne ulaşmasında önemli bir payı bulunuyor. Gelişmiş risk yönetimi sistemleri ve yerleşik risk kültürü sayesinde yakaladığı yüksek aktif kalitesi ise Garanti BBVA’yı sektördeki rakiplerinden farklı kılmaktadır.

Garanti BBVA, vazgeçilmez değerlerinden yola çıkarak sürdürülebilirliği, çevreye ve topluma olumsuz etkileri en aza indirmenin yanında, müşterileri, çalışanları, hissedarları ve faaliyet gösterdiği yerlerdeki tüm kitleler ile uzun vadeli değerleri paylaşarak, gelecek için güçlü ve başarılı bir iş modeli yaratma taahhüdü olarak tanımlamaktadır. Garanti BBVA, sürdürülebilir bankacılık anlayışını, spordan eğitime, sanattan doğaya ve iş dünyasını bilgilendirmeye kadar farklı alanlardaki toplumsal yatırım programları ile güçlendirmektedir.

Achmea

Achmea 200 yıllık deneyimiyle alanında lider, uluslararası bir sigorta grubudur. Dünyanın en büyük sigorta ortaklıklarından biri olan Hollanda merkezli Achmea, 7 ülkede 18.000 çalışanıyla müşterilerine şeffaf, finansal olarak erişilebilir ve kolay anlaşılır ürünler ve hizmetler sunmaktadır.

Achmea, müşterilerini Achmea’nın asıl sahibi olarak görmekte ve paydaşları arasında ilk sıraya koymaktadır. Sigorta ortaklığının temelinin dayanışma olduğuna inanan Achmea, stratejik ve mali risklerin paylaşılması yoluyla, ortak hedefler doğrultusunda müşterileri için sürdürülebilir girişimlerde bulunmaktadır. Aynı zamanda yenilikçi bir işveren olan Achmea, finans sektöründe çalışılacak en iyi şirketlerden biri ve çeşitliliğinin güçlendirilmesi konusunda lider olarak kabul edilmektedir.

Sağlıkta ihtiyaç halinde gerekli çözümlerin geliştirilmesi; yangın, trafik kazası ve hırsızlık sonucu meydana gelebilecek hasarların giderilmesi; müşteriler ve ailelerinin uzun vadeli mali güvenliğinin korunması Achmea’nın başlıca yatırım alanları arasındadır. Achmea, mikro sigorta projeleriyle gelişmemiş ülkelerde ekonomik istikrarın geliştirilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Sigortacılığın tüm alanları ve dağıtım kanallarında faaliyet gösteren Achmea, kendi iç pazarı olan Hollanda’da her iki kişiden biri tarafından tercih edilmektedir. Hollanda’nın yanı sıra Yunanistan’daki en büyük ikinci sigorta şirketi olan Achmea, faaliyet gösterdiği Türkiye, Slovakya, İrlanda ve Romanya’da da güçlü pazar konumuna sahiptir. Brüt akdedilmiş prim üretimi 20 milyar avro olan şirketin toplam öz sermayesi 9,7 milyar avroyu bulmaktadır. Yıllık ödeme gücü %202 olan Achmea’nın, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s tarafından yapılan sigorta finansal güç notu A+’dır. Sigortacılıkta hayat dışı ürünler kategorisinde faaliyet gösteren Eureko Sigorta, Achmea’nın Türkiye’deki üyesidir. Eureko Sigorta, Garanti BBVA ile olan güçlü iş birliği sayesinde Türkiye’de banka sigortacılığının lideridir.

Achmea, 2007 yılının Mart ayında Eureko B.V. adıyla, Türkiye merkezli Garanti BBVA Bankası ile bir ortaklık anlaşmasına varmıştır. Achmea bu anlaşma ile Garanti Sigorta’nın hayat dışı sigortacılık faaliyetlerinin %80, Garanti BBVA Emeklilik’in hayat ve emeklilik sigortacılık faaliyetlerinin %15 oranında hisselerini satın almıştı. 2007’de imzalanan ilk anlaşmayla başlayan hisse devri sürecini Mayıs 2011’de tamamlayan Achmea, ilk anlaşmada öngörüldüğü gibi Garanti BBVA Bankası'nın elinde bulunan %20 Eureko Sigorta hissesini de satın alarak, Eureko Sigorta hisselerinin tamamına sahip olmuştur.