Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Çalışanlar için adım adım Otomatik BES

otomatik katılım sistemi

Sisteme dahil olma

otomatik besin avantajı

Otomatik BES'in avantajlı dünyası

gRnti bbva emeklilik internet cep şubesi

Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil ile tanışma

Sisteme nasıl dahil olurum?

  • İş yerinizin kapsama alınma tarihine bağlı olarak; işvereniniz tarafından, Otomatik BES’e dahil edilirsiniz. Artık, işvereniniz her ay, adınıza oluşturulmuş olan Otomatik BES sözleşmenizi ödemekle yükümlü olur.
  • Sözleşmenizin oluşturulması ile beraber sizi sms ve e-posta aracılığı ile bilgilendiririz.

Düzenli birikim yapmak için avantajlarla dolu bir fırsat: Otomatik BES!

  • 1.000 TL başlangıç devlet katkısı!

Sistemde kalmaya devam etmeniz halinde, bir kereye mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısı* alırsınız. Bu avantaja ek, düzenli olarak;  her ay yatıracağınız tutarın %30’u kadar da devlet katkısı alırsınız. Örneğin; ayda 100 TL yatırıyorsanız, devlet de sizin için ekstra 30 TL yatırır.

  • Üstelik, mevcutta bireysel emeklilik sözleşmeniz de varsa, hem Otomatik BES sözleşmenize, hem de mevcut sözleşmenize ayrı ayrı devlet katkısı alırsınız. Yani devlet katkısı avantajından tam 2 kez faydalanmış olursunuz!
  • Otomatik Katılım Sistemi ile emekliliğe hak kazanmak için 10 yıl sistemde kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız gerekir. Bu iki koşulu da sağladınız mı artık emeklisiniz. Sırtınız yere gelmez!
  • Bu süre zarfında iş değiştirirseniz, sistemde kaldığınız sürece devlet katkısı avantajından faydalanmaya devam edersiniz. Üstelik; yeni iş yeriniz Otomatik Katılım Sistemi'ne geçmişse, sözleşme süreniz, birikiminiz ve getiriniz yeni iş yerinizdeki bireysel emeklilik sözleşmesine aktarılır. Yeni iş yeriniz henüz Otomatik Katılım Sistemi’ne geçiş yapmadıysa, talep etmeniz halinde önceki iş yerinizde düzenlenmiş sözleşmeniz kapsamında katkı payı ödemeye devam edebilirsiniz.
  • Otomatik Katılım Sistemi’nde fon işletim gideri dışında herhangi bir kesinti olmaz.
  • Ödenecek katkı payları, prime esas kazancınızın %3'ü oranında olup, her ay iş vereniniz tarafından maaşınızdan kesilerek emeklilik şirketine aktarılır. Katkı payı değişikliği işlemlerinizi “işvereninize” iletebilirsiniz. Dilerseniz, işvereninizden daha yüksek tutarda kesinti yaparak BES sözleşmenize aktarmasını talep edebilirsiniz
  • Katkı payları ilk iki ay başlangıç fonunda yatırıma yönlendirilir. İkinci ayın sonunda başlangıç fonundan ayrılma talebinde bulunabilir ve Garanti Portföy Yönetimi danışmanlık hizmetleri kapsamında sunduğumuz Fon Koçu** ile birikimlerinize kolayca yön verebilirsiniz. 1 yılını dolduran ve herhangi bir fon tercihinde bulunmayan çalışanların birikimleri, otomatik olarak Standart Fon’a*** yönlendirilir.
  • Katkı payı ödemelerinize ara verebilir, sonrasında tekrar ödeme yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için talebinizi işvereninize iletmeniz yeterli! Talep tarihinizden en çok 3 aylık süre için ödemeye ara**** verebilirsiniz. Bu sürenin bitiminden önce veya bitimini takiben, tekrar ara verme talebinde bulunabilirsiniz.
  • Emeklilik planınızın başlaması itibarı ile ilk 2 aylık başlangıç döneminiz başlar. Bu süre içerisinde ödediğiniz katkı payının tamamını geri alabilecek şekilde sistemden ayrılma hakkına sahip olursunuz. Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil "Sözleşmeden Ayrılma" adımı üzerinden veya Müşteri İletişim Merkezimizi arayarak başlangıç döneminde sistemden ayrılabilirsiniz. 2 aylık başlangıç süresi sonrasında da istediğiniz zaman sistemden ayrılmak mümkündür.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet ve Mobil ile siz neredeyseniz biz her zaman yanınızdayız!

Otomatik BES sözleşmeleriniz ile ilgili tüm detayları görüntülemek; kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için Garanti BBVA Emeklilik İnternet / Mobil’ne giriş yapmanız yeterli…

Üstelik; Garanti BBVA Emeklilik İnternet ve Mobil ister Garanti BBVA Emeklilik, ister Garanti BBVA müşteri bilgilerinizi kullanarak kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Eğer parolanız yoksa "Parola Al" linkinden parolanızı anında alabilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik İnternet ve Mobil'den Otomatik BES sözleşmeleriniz ile ilgili yapılacak tüm işlemleri keşfedin!

*Devlet katkısı ve 1.000 TL başlangıç devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.
**Fon Koçu hizmetimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.
***Otomatik BES fonlarımız hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.
****Ara verme taleplerinin, çalışan tarafından en geç ücret ödeme gününden 3 iş günü öncesine kadar iletilmesi gerekir. Bu tarihten sonra iletilen talepler, ancak bir sonraki aya ilişkin ücret ödemesinden itibaren dikkate alınabilir. 

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi