Bireysel İnternet Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Fon Koçu Değişiklik Gerekçesi

FED’den ilk faiz indirim beklentisi Mayıs toplantısından Haziran’a ötelenirken, tarihi zirvelerinde olan ABD hisse senetlerinde bilanço açıklamalarının da sonuna yaklaşılması dengelenmeye neden olmuştur. Bu beklentilere paralel olarak değerli metallerde de dengelenme yaşanmıştır. Yurt içinde TCMB’nın politika faizini %45’e yükseltmesi ve karar metninde sıkı duruşuna devam edeceğine yönelik verdiği sinyalle, döviz piyasasında volatilitenin düşük seyri devam etmiştir. Bu bağlamda, özellikle ABD hisse senetlerinin değerlemeler açısından geldiği yüksek seviyeler, Türkiye 5 yıllık CDS priminin 300’un altına gelmesi, Türkiye varlıklarına olan ilginin kuvvetli olması, önümüzdeki dönemde yurt içi para politikasındaki sıkılık ve yabancı fon akışlarının devam etmesi beklentisiyle, dağılımlardaki yabancı hisse senedi oranı ve bununla doğru orantılı olarak da döviz oranları azaltılmıştır.

Faizli Dağılım;

Dağılımlarda GHO - Üçüncü Değişken Emeklilik Yatırım Fonu ve GHH - Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu çıkartılarak, GHG - Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu ve GEH - Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu oranları arttırılmıştır. Çoklu varlık stratejisiyle dinamik yönetilen GCT - Birinci Fon Sepeti Emeklilik Yatırım Fonu riskleri dengelemek açısında dağılımlardaki oranı arttırılmıştır. Yüksek iç verim oranlarından faydalanmak adına GEL - Para Piyasası Emeklilik Yatırım Fonu’nun oranı dağılımlarda arttırılmıştır.

Faizsiz Dağılım;

Altının hali hazırda ons bazında geldiği seviyeler dikkate alınarak GHA - Altın Katılım Emeklilik Yatırım Fonu dağılımlardan çıkartılmıştır. Döviz ağırlığı fazla olan GEA - Katılım Değişken Emeklilik Yatırım Fonu’nun oranı dağılımlarda azaltılmıştır. Türkiye varlıklarına yatırım yapan GKB - Kira Sertifikaları Katılım Emeklilik Yatırım Fonu ve GES - Katılım Standart Emeklilik Yatırım Fonu’nun oranları attırılmıştır.